História

Chovateľská stanica Borojo vznikla v roku 1984 a jej názov vznikol odvodením z počiatočných písiem Boris a Jozefína.
Pekné úspechy zaznamenala táto chovateľská stanica v chove nemeckých dôg, keď Anett Borojo získala titul Interšampióna a Klubového víťaza. Stala sa Svetovým víťazom mladých, pričom jej sestra Ajša obsadila druhé miesto.
Najväčšie úspechy však dosiahla chovateľská stanica Borojo v chove plemena stredoázijský ovčiak / SAO /.
Začiatkom 90. rokov boli privezené do tejto stanice psy z Barnaulu / Rusko /: Kerim, ktorý bol vnukom Barchana -víťaza výstavy 1988 v Moskve a Li – suka, ktorá sa stala I. šampiónkou na Slovensku. Zo spojenia Kerim x Li sa narodilo 7 šteniat a z nich sa neskôr tri psy stali šampiónmi a víťazmi klubových výstav. Boli to Aram Borojo, Alma a Arga Borojo, Ambra Borojo .Podobne, z toho istého spojenia dosiahli titul šampióna Džamila Borojo a juniorský – Dujšen Borojo .
Z Českej republiky bola potom privezená ako šteňa – suka Arga Jacer – nesúca krv Zakir- chana. Zo spojenia Kerim x Arga Jacer sa narodilo 5 šteniat, z ktorých vynikli najmä Bekir a Bim Borojo. Bekir sa stal viacnásobným šampiónom a spolu s Bimom tiež viacnásobným Klubovým víťazom. Z opakovaného spojenia sa potom najlepšie prezentovali suky Cina a Cezra Borojo .Cezra – CAC a Cina ako klubový a Európsky víťaz . Po čase boli zapojení do chovu ďalší plemennici : Loss Batyr Chán, Bekir Borojo, Kim Ata – Ata – Ajše, Marduk Borojo a jeden z najúspešnejších plemenníkov chovateľskej stanice – importovaný pes Akguš Avetis – Kovaľ, ktorý má v preukaze pôvodu „turkménsku legendu“- bojovníka – šampióna Akguša . Slovenský Akguš Avetis-Kovaľ – trojnásobný šampión, klubový víťaz štyroch štátov a otec úspešných potomkov. K tým najznámejším patria Marduk Borojo – šampión, viacnásobný klubový víťaz, BOB, BIG, BIS, tiež Murat Šampioón SR, CAC, VT na špeciálnej výstave, Maryanka Borojo – šampiónka USA / UCI /, Airak Hanach Čardžou- Junior šampión , Akbaš Větrné pole – CAC, Abdžit Pirosao CAJC, Rašid Borojo CAC, Klubový víťaz, BOB, BIG, BIS a mnohí ďalší. V roku 2000 boli do chovateľskej stanice importované šteňatá z Kyrgyzstanu. Z nich Akkuš chan a Akbara chan sa už v súčasnej dobe úspešne zúčastňujú na výstavách a v roku 2002 boli zaradené do chovu. Akkuš chan sa stal v roku 2002 najlepším psom SKÁaRO (Slovenský klub ázijských a ruských ovčiakov), keď vyhral Hitparádu tohto klubu. Ugarit Borojo obsadila druhé miesto v Hitparáde SKÁaRO a začiatkom roka 2003 sa stala šampiónkou krásy Českej republiky.Taktiež sa stala šampiónkou Slovenska a ČR.
Umma Borojo sa stala Interšampiónkou v Maďarsku.
Potomkovia Akkuš Chána x Anat z Akordu: Atar Borojo – Európsky víťaz mladých, CAC, Rez. CACIB, Junior CH , Ajguľ Borojo – šampiónka SK, Srbka ČH, CAC, CACIB, klub. Víťaz, 4 x BOB.
Potomok Samat Chána x Ňury Borojo: Bulat Borojo – šampión/CH/, CAC, Rez. CACIB

arlan3